Nakupte s 35% slevou šperky s drahokamy a přívěsky na náramky. V košíku použijte slevový kupón ROYALMANIE.

Jak dodat lesk zašlým stříbrným šperkům

Stříbrné šperky jsou velmi krásné a přitom cenově dostupné. S postupem let ale mohou ztratit svůj původní lesk. Víte, proč se to děje? Vysvětlíme vám také, jak takovým šperkům vrátit jejich původní krásu. Poradíte si s tím, co máte zrovna doma po ruce.


Co způsobuje černání stříbra

Během nošení dochází ke styku pokožky se stříbrem. To způsobuje oxidaci, která je příčinou černání stříbra. Každý člověk má jinou hladinu pH. Proto někdy šperky ze stříbra ztrácí svůj lesk až po letech, jindy už po několika měsících. Záleží také na tom, jestli například během nošení stříbrných prstenů ruce krémujete, nebo se během nanášení parfému dostane několik drobných kapek také na váš stříbrný náramek s přívěsky nebo řetízek. To všechno celý proces černání urychluje. Poradíme vám několik jednoduchých rad, díky kterým vrátíte šperkům jejich původní lesk. V našem sortimentu jsou většinou šperky ošetřené rhodiem. Díky tomu jsou vůči oxidaci odolnější.

SCR273+SCR274+SCR275+SCR276(4)


Jak vyčistit stříbrné šperky 

Doma v kuchyni najdete několik účinných pomocníků, které se vám k čištění budou hodit. Překvapí vás, že si vystačíte jen s obyčejným octem. Pokud ale čistíte třeba stříbrný prsten s perlou nebo kamínky, raději vyzkoušejte variantu se saponátem. Kyselé a zásadité látky, které v sobě má například ocet nebo citron, pro ně totiž nejsou vhodné.

Vezměte ocet na vaření

Stačí lžička octa, kterou přidáte do litru horké vody. Do ní ponořte stříbrný prsten, náušnice, nebo zašlou brož. Nechte působit roztok asi 15 minut. Šperky pak opláchněte čistou vodou a jemně osušte hadříkem. 

Skvělou práci odvede i mycí gel na nádobí

Stačí kapka běžného saponátu, který rozmícháte v teplé vodě. Poté do ní namočte hadřík a opatrně jím šperk ze stříbra omyjte. Výsledek byste měli vidět hned. 

Coca-Cola umí zázraky

Náš další tip vás možná překvapí, ale Coca-Cola je po dlouhá léta oblíbeným pomocníkem při běžných domácích pracích. Obsahuje totiž kyselinu fosforečnou, která v kombinaci s miliony bublinek, které vytváří v sycených nápojích přítomný kysličník uhličitý. Misku s Colou využijte opět jako lázeň a ponořte do ní zašlý stříbrný šperk asi na deset minut. Pak ho opláchněte a hadříkem ho pak vytřete do sucha.

Citron se solí jako všestranný pomocník

Připravte si dva hrnky horké vody, které slijte do misky. Přidejte šťávu z jednoho celého citronu a přidejte tři polévkové lžíce běžné kuchyňské soli. Řetízek ze stříbra nebo jiný šperk do lázně ponořte asi na pět minut. Po vyjmutí opláchněte čistou vodou.

Řetízek s přívěskem


Jak se starat o šperky ze stříbra 

Abyste svým oblíbeným stříbrným šperkům prodloužili život, doporučujeme věnovat jim pozornost během každodenního nošení. Existují totiž činnosti, které je zbytečně zatěžují a mohou způsobit jejich deformaci nebo urychlení černání. 

Do bazénu bez šperků

Vyrážíte pravidelně do bazénu nebo vířivky? Je v nich chlorovaná voda, která může narušit povrch šperku, to bude mít za následek začátek černání. Stříbrné prstýnky a řetízky nechte proto raději ve skříňce v šatně. 

Mějte ve špercích pořádek díky šperkovnici

Šperky přes noc uložte do šperkovnice. Jakmile si jednou tento rituál osvojíte, nebudete už nikdy muset hledat prstýnek a marně přemýšlet, kde jste ho naposledy viděli. Ušetříte si nejen spoustu starostí, ale šperkům tam bude nejlépe. Přidejte do krabičky kousek křídy, která umí pohltit vlhkost a předchází tak možné oxidaci. 

Šperky se ke sportu nehodí

Během chvilky si můžete přetrhnout řetízek nebo stříbrný náramek, při česání mokrých vlasů zase snadno přijdete o kruhové náušnice. U tenisu zase raz dva zdeformujete prstýnek ze stříbra. Jde totiž o měkký kov, který je náchylný k mechanickému poškození. To samé platí i o domácích pracech. Než se pustíte do vytírání nebo čištění koupelny, určitě si šperky sundejte.

V článku jste se dozvěděli, jak vyčistit stříbrný řetízek nebo náušnice. Jak jste sami zjistili, péče o stříbrné šperky není vůbec náročná. Stačí si jen vzít za své několik základních rad a sami budete mít radost, jak dlouho vám vydrží šperky ze stříbra krásně zářivé. ♥